Wirtualizacja jest procesem, w którym tworzy się symulowane (wirtualne) środowisko najczęściej komputerowe wykorzystujące pewne ustalone zasoby fizyczne. Pojęcie wirtualizacji w obecnych czasach jest coraz bardziej popularne szczególnie w organizacjach, które stawiają na rozwój technologii oraz usprawnienia w zarządzaniu.
Proces wirtualizacji organizacji przyczynił się znacznie do zmiany kierunku trendów z punktu widzenia konsumpcjonizmu w obszarach gospodarczych jak na przykład zakupy internetowe lub praca zdalna, edukacyjnych - platformy e-learningowe czy też społecznych - portale społecznościowe. Społeczeństwo dorastające w czasach globalnej wirtualizacji stało się mocno związane z mocno rozwijającą się technologią. Dzięki takim zastosowaniom wirtualizacji przypuszcza się, że ten proces sprzyja rozwojowi zrównoważonej konsumpcji (Grybś-Kabocik 2017, s. 164-166).
kierunek wirtualizacji
Ostatnie dni sierpnia to były naprawdę pracowite chwile dla firmy VMware. Najpierw ogłoszone zostało przejęcie Pivotal Software i Carbon Black za prawie 5 mld dolarów. Chwilę później wystartowała bowiem konferencja VMworld 2019 US, gdzie prezes Pat Gelsinger nakreślił kierunek zmian, które umieszczą firmę VMware w zupełnie innym rynkowym koszyku niż tylko dostawca wirtualizacji. Jak przyznają analitycy, VMware nie osiada na technologicznych laurach i dalej rozwija oraz rozszerza granice innowacyjności.
Podążaj za trendem i uniezależnij swoją warstwę sprzętową od warstwy aplikacyjnej. Jest to możliwe dzięki platformom i systemom wirtualizacji, które zapewniają najlepsze możliwe wykorzystanie mocy obliczeniowej posiadanego sprzętu oraz zapewniają niespotykaną wcześniej elastyczność pod względem zarządzania czy udostępniania funkcjonalności systemów operacyjnych i aplikacji.
VMware vCenter Converter zachęca do wysłania informacji o chęci dołączenia do programu vCenter Converter Beta. Można skorzystać z tej możliwości, aby wpływać na przyszły kierunek rozwoju produktu. Jeśli nie masz dostępu do społeczności Beta, wystarczy, że odwiedzisz stronę rejestracji vCenter Converter BETA i przejdziesz do wypełnienia oraz wysłania formularza.
Gdy przekonamy się do zalet wirtualizacji może pojawić się konieczność przeniesienia fizycznych serwerów do Vmware. Również w tym przypadku firma udostępnia narzędzie Vmware Standalone Converter (VCS), aby za jego pomocą automatycznie przeprowadzić proces migracji. I tutaj zaczynają się schody. Wspomniana aplikacja, która adresowana jest dla systemów Windows jest po prostu przestarzała. Owszem obsługuje większość systemów operacyjnych, ale nie wszystkie do końca prawidłowo.
Techniki wirtualizacji są obecnie bardzo popularne. Począwszy od tych dostępnych na wyciągnięcie ręki dla każdego użytkownika, mam na myśli VirtualBox, a skończywszy na bardziej rozbudowanych typu VMware ESXi, czy QEMU. Te ostatnie wymagają już środowiska w pełni serwerowego i trochę zaawansowanej technicznie wiedzy (ale bez przesady). Z drugiej strony prężnie rozwija się technologia kontenerów wirtualizacyjnych typu Docker. Stają się one popularne głównie w środowisku programistów (koderów i developerów) bo pozwalają w łatwy sposób instalować całe środowiska z przygotowanych obrazów. Skraca to bardzo czas rozwoju oprogramowania, bo daje do ręki skonfigurowany gotowiec jak np. LAMP czyli Linux, Apache, MySQL, PHP/Python/Perl.
Usługi wirtualizacji umożliwiają także bardziej efektywne wykorzystanie istniejących zasobów sprzętowych oraz znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa. Pozwalają również na budowę rozwiązań Disaster Recovery w efektywny sposób.
Jedną z najważniejszych cech sprzętowej wirtualizacji jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki możliwości uruchomienia różnych systemów operacyjnych na kilku maszynach wirtualnych jednocześnie, zainfekowana maszyna nie powoduje zagrożenia dla pozostałych.
Studia na kierunku teleinformatyka na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach prowadzi Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Możesz studiować ten kierunek na poziomie pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym. Studia inżynierskie stacjonarne trwają 7 semestrów.
Myślisz o studiach informatycznych? Sprawdź kierunek data science na Politechnice Krakowskiej, przygotowujące do pracy jako inżynier danych, m.in. przy rozwoju Przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości (SI&AI), Internecie Rzeczy (IoT), badaniach naukowych.
Studia na kierunku teleinformatyka na Politechnice \u015awi\u0119tokrzyskiej w Kielcach prowadzi Wydzia\u0142 Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Mo\u017cesz studiowa\u0107 ten kierunek na poziomie pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym. Studia in\u017cynierskie stacjonarne trwaj\u0105 7 semestr\u00f3w.
Pionierem w wirtualizacji na serwerach x86 okazał się Vmware czyli najpopularniejsza do dzisiaj platforma wirtualizacji serwerów, która powstała w związku z szybko rozwijającym się oprogramowaniem i jednocześnie adresowała potrzeby deweloperów w zakresie szybkiego i elastycznego dostępu do maszyn na potrzeby środowisk rozwojowych, testowych i produkcyjnych. Obecny vSphere, a właściwie ESXi okazał się strzałem w dziesiątkę i szybko zdobył uznanie na rynku, tworząc nowe możliwości dla działów IT.
Szybko rosnąca konkurencja w obszarze wirtualizacji serwerów (Microsoft HyperV, oraz wirtualizacja oparta na serwerach Linux) spowodowała, że Vmware poszedł dalej i rozpoczął wirtualizację pozostałych warstw przetwarzania danych. Przyszedł zatem czas na zwirtualizowanie warstwy przechowywania danych (storage), i tak powstał vSAN czyli macierz definiowana programowo (SDS Software-defined storage), umożliwiająca mówiąc w uproszczeniu umieszczenie w serwerach dużej ilości dysków twardych i zbudowanie na ich podstawie współdzielonych zasobów dyskowych. Rozwiązanie separujące fizyczne dyski od warstwy zarządzania wpływa przede wszystkim na uproszczenie związane z obsługą infrastruktury macierzowej, eliminuje potrzebę budowania sieci SAN oraz wprowadza możliwości automatyzacji procesów związanych z zarządzeniem storagem.
Wdrożenie wirtualizacji sieci na poziomie korporacyjnym może mieć natychmiastowy wpływ na funkcjonowanie całej organizacji. Zwiększona wydajność i produktywność, zmniejszone koszty sprzętu i energii, wyższy poziom bezpieczeństwa, skalowalność i szybsze odzyskiwanie danych to istotne powody, dla których warto rozważyć przeniesienie firmy do sieci wirtualnej.
Naturalną konsekwencją wirtualizacji na poziomie serwerów, przestrzeni dyskowych i sieci są rozwiązania hiperkonwergentne łączące w sobie zalety wszystkich powyższych technologii w jedną centralną, łatwo skalowalną i uniwersalną platformę na bazie, której można budować środowiska chmurowe we własnym Data Center. Ale o tym w następnym wpisie ?
Zapewniamy wsparcie przy projektach z zakresu wirtualizacji sieci. Przeprowadzamy analizę potrzeb, realizujemy wdrożenia, migracje, oferujemy usługi zarządzania, monitorowania oraz aktualizacje. W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu: e-mail: [email protected], tel. +48 22 203 46 00. 2ff7e9595c
Comments